Epilepsi ve Kadın

Epilepsi ve Kadın

Dünya’da her 100 kişiden birini, Türkiye’de ise yaklaşık 750 bin kişinin hayatını olumsuz etkileyen epilepsi hastalığı, hormonlarla etkileşime bağlı olarak bu hastalığa sahip kadınlarda çoğu zaman cevapsız soru işaretlerine, eksik ya da yanlış uygulamalara neden olabilmektedir. Kadınlar için kritik öneme sahip dönemler olan hamilelik, düzenli regl periyodları (adet dönemleri) ve menopoz ile epilepsi arasında yakın bir ilişki mevcuttur.

Epilepsi ve Hamilelik

Çocuk sahibi olmak isteyen epilepsi hastası kadınlar; gebelik süresince tedaviden, epilepsinin bebek üzerindeki etkisine ve doğum yöntemine kadar epilepsi ve gebeliğin ilişkisi hakkında endişe duyabilmektedir. Düzenli ilaç tedavisi gören epilepsi hastası kadınlar gebelik konusunda bazı korku ve kaygılarla hareket etse de doktorlarının yönlendirmesi doğrultusunda her sağlıklı kadın gibi çocuk sahibi olabilecekleri unutulmamalıdır. Epilepsinin, gebelikte bebeğe ya da anneye zarar vereceği gibi bilgiler kadınlar ve eşleri üzerinde psikolojik bir baskıya neden olabilmektedir. Konuyla ilgili güvenilir bilgiyi nöroloji uzmanı ve kadın hastalıkları uzmanından öğrenmeli, eğitimsiz kişilerden alınan bilgilere itibar etmemelidir. Çocuk sahibi olmak isteyen epilepsi hastası kadınların öncelikle doktoruna başvurması ve tedavinin düzenlenmesi için bilgi alması önemlidir. Hamileliğin planlanması ile gebelikteki risklerin mümkün olduğunca azaltılması ve epilepsi nöbetlerinin kontrol altına alınması sağlanabilir. Planlanmayan gebeliklerde ise kullanımı devam eden ilacın kesilmesi ya da ilaç dozunda doktora danışılmadan değişiklik yapılması nöbetleri tetikleyebileceği için anne ve bebeğin hayatını tehlikeye atabilir. Bu durumda da öncelikle olarak doktora danışılması gerekmektedir.

Epilepsi ve Menopoz

Epilepsi hastalığının neden olduğu nöbetler, kadınlardaki hormonal değişimlerden etkilenebilir. Bu durum; menopoz döneminde epilepsi hastası kadınların bazılarında nöbet sayısının azalması bazılarında artması, bazılarında ise epilepsi nöbetlerinin başlaması ile örneklendirilebilir. Kadınların her ay belirli bir düzen doğrultusunda gerçekleşen regl periyodlarında da menopoz ve hamilelikte olduğu gibi hormon değişikleri gerçekleşir. Regl dönemindeki bu değişiklikler epilepsi hastası kadınlardaki nöbetlerin sıklığını da etkileyebilir.

KAYNAKLAR

http://www.epilepsy.org.au/about-epilepsy/living-with-epilepsy/women-issues

02 dakika 49 saniye

Epilepsi ve Kadın

Genel Bilgiler
EPİLEPSİ VE ÇOCUK

Çocuğunuzun nöbet geçirdiği sıradaki görünüşü sizin yoğun bir endişe ve kaygı durumuna girmenize neden olabilir, ancak çocuğunuzun sağlığı için sakin kalabilmek çok önemlidir, böylece doktorunuza ne olup bittiğini tam olarak tanımlayabilirsiniz.

DEVAMI
EPİLEPSİ VE KADIN

Dünya’da her 100 kişiden birini, Türkiye’de ise yaklaşık 750 bin kişinin hayatını olumsuz etkileyen epilepsi hastalığı, hormonlarla etkileşime bağlı olarak bu hastalığa sahip kadınlarda çoğu zaman cevapsız soru işaretlerine, eksik ya da yanlış uygulamalara neden olabilmektedir.

DEVAMI
EPİLEPSİ VE İLKYARDIM

Bir kişi yanınızda nöbet geçirdiğinde neler yapmalısınız?

DEVAMI