HEKİM GİRİŞİ

Epilepsi ve Evlilik

Epilepsi ve Evlilik

Epilepsi hastaları her sağlıklı birey gibi evlenebilir ve kadın epilepsi hastaları doktor kontrolü doğrultusunda çocuk sahibi olabilir. Epilepsi hastalığı hakkında toplumda süregelen yanlış bilgilerden biri olan hastalığın bulaşıcı zannedilmesi evlilik öncesinde yaşanan en büyük sorunlardan biridir. Eş adaylarının epilepsi hakkında edindiği eksik ve yanlış bilgiler nedeniyle önyargılı davranması, hastaların durumlarını gizlemesine ve diğer bir durumda ise adayın epilepsi hastalığını öğrendiğinde evlilik kararından vazgeçilmesi gibi durumlara neden olabilmektedir. Eş adaylarının epilepsi hastalığı hakkında doğru olarak bilgilendirilmesi bu gibi durumların yaşanmasına büyük oranda engel olacaktır. Evlilik sürecinden sonra da çiftlerden biri epilepsi teşhisi alabilir. Bu durumda çiftlerin bu hastalıkla, birlikte mücadele edebilmeleri ve özellikle nöbet anında yapılması gerekenler, tedavi gibi konular hakkında detaylı bilgiler için mutlaka doktor kontrolünde olmaları gerekmektedir. Buna ek olarak epilepsi hastasının geçirdiği nöbet sıklığı da evlilikte psikolojik problemlere neden olabilir. Bu durumda da evli bireylerin doktorlarının kontrolünde ve yönlendirmesiyle psikolojik destek almaları önerilmektedir. Çocuk sahibi olmak isteyen epilepsi hastası kadınlar için özellikle belirtmek gerekir ki, epilepsi ilaçları gebelikte çeşitli risklere sebep olabilir. Ancak sağlıklı bir gebelik süreci geçirmek ve çocuk sahibi olabilmek mümkündür. Bu nedenle gebe kalmadan en az altı ay önce nöroloji uzmanına başvurmalıdır. Bazı hastaların mevcut tedavisi doktoru tarafından tekrar düzenlenmesi gerekebilir. Ayrıca gebelik kararı verilmeden en az 3 ay önce anne adayının, doktorunun onayıyla her gün ağızdan folik asit tabletleri alması önemlidir. Özellikle plansız gebeliklerde, gebelik öğrenildiğinde doktora danışılmadan ilaçların kesilmesi sık yapılan bir hatadır. Böyle bir durum epilepsi nöbetlerini tetikleyerek hem anne hem de bebek için ölüm riski doğurur. Gebelik süresince epilepsi hastası anne, nörolog ve kadın-doğum uzmanı tarafından yakın bir şekilde izlenmelidir. Epilepsi tedavisinde kullanılan ilaçların çoğu sütle bebeğe geçmesine karşın, bu genelde bebeğe zarar vermeyecek düzeydedir. Epilepsi ilacı kullanan anneler doktora danışarak, bebeklerini emzirebilirler.

KAYNAKLAR:

https://www.epilepsysociety.org.uk/relationships-and-sex#. WGEjT1OLSM8 Dilek Ataklı, Epilepsi 2002;8(2):113-119

02 dakika 58 saniye

Epilepsi ve Evlilik

Genel Bilgiler
EPİLEPSİ VE ÇOCUK

Çocuğunuzun nöbet geçirdiği sıradaki görünüşü sizin yoğun bir endişe ve kaygı durumuna girmenize neden olabilir, ancak çocuğunuzun sağlığı için sakin kalabilmek çok önemlidir, böylece doktorunuza ne olup bittiğini tam olarak tanımlayabilirsiniz.

DEVAMI
EPİLEPSİ VE KADIN

Dünya’da her 100 kişiden birini, Türkiye’de ise yaklaşık 750 bin kişinin hayatını olumsuz etkileyen epilepsi hastalığı, hormonlarla etkileşime bağlı olarak bu hastalığa sahip kadınlarda çoğu zaman cevapsız soru işaretlerine, eksik ya da yanlış uygulamalara neden olabilmektedir.

DEVAMI
EPİLEPSİ VE İLKYARDIM

Bir kişi yanınızda nöbet geçirdiğinde neler yapmalısınız?

DEVAMI