HEKİM GİRİŞİ

Epilepsi ve Erişkinlik

Epilepsi ve Erişkinlik

Tüm ergenler kimlik sorunu yaşar ve bu konuda yardıma ihtiyaç duyar. Ancak epilepsili gençlerin bu durumu kullanarak sorunlarından ve hoşnutsuzluklardan kurtulmaya çalışmaları sık rastlanan bir durumdur. İlaçlarını aşırı miktarda alarak isyan etmek gibi tepkilerle sık karşılaşılabilir. Bu gibi durumlar endişe verici olsa da sakin kalmaya ve yaşanan durumu büyük bir olay haline getirmemeye çalışmalısınız. Çocuğunuza göstereceğiniz sevgiyle ve destekleyici bir yaklaşımla epilepsinin onun hayatını kontrol etmediğini kendisine anlatmalısınız. Ona spor aktivitelerine katılmasına, seyahat etmesine, evlenmesine ve çocuğu olmasına bir engel olmadığını açıklamanız gerekebilir. Anne-baba olarak çocuğunuzun istekleri konusunda zorlanabilirsiniz. Arkadaşlıkları, ilişkileri konusunda karşılıklı konuşmanız gerekebilir. Çocuğunuzun tüm bu konularda sizin yardımınıza ve yönlendirmenize ihtiyacı olacaktır. Çocuğunuzun ergenlik dönemindeki tüm gençlerde olduğu gibi, bir gruba ait olma ihtiyacı bulunabilir. Epilepsiyle ilişkili durumlarından dolayı yaşıtlarının yaptıklarını yapamadıklarında sorun yaşayabilirler. Örneğin, o yaşlarda tüm yaşıtları araba kullanmayı öğrenirken, çocuğunuzun nöbetleri nedeniyle geri kalması kendini engelli ya da yetersiz hissetmesine sebep olabilir ve bundan büyük bir huzursuzluk duyabilir. Bu gibi olaylarla baş edebilmesi için sizin anlayışınız ve desteğiniz çok önemlidir.

Erişkinliğe hazırlık

Aşağıdaki listeyi gözden geçirerek, çocuğunuzun bilmesi gerekenleri bilip bilmediğini kontrol edebilirsiniz:

  • Hangi uzmanlık dalındaki doktorlarla konuşması gerektiğini ve onlara nasıl ulaşacağını biliyor mu?
  • Tedaviye neden ihtiyacı olduğunu ve nöbet geçirirse ne yapması gerektiğini biliyor mu?
  • İlaçlarını almasının kendi sorumluluğu olduğunu ve evde kalmayacağı zamanlarda yanında yedek ilaçlarını taşıması gerektiğini biliyor mu?
  • Tedavisini nasıl düzenlemesi gerektiğini biliyor mu?
  • Ergenlik çağını takiben gelen dönemde çocuğunuzun yüksek eğitim alıp almayacağına karar vermesi gerekecektir.

Karar aşamasında onu istediği her şeyi başarabileceği ve almak istediği en üst düzey eğitimi alması gerektiği konusunda cesaretlendirmelisiniz. Çocuğunuzun üniversitede öğrenci yaşamının her alanına katılmasında hiçbir engel yoktur. Epilepsili bir bireyin yakın arkadaşlarına hastalığı ile ilgili açık olması en iyi yoldur, böylelikle nöbet geçirirse ne tip bir yardıma ihtiyacı olduğunu açıklayabilir ve böylece epilepsi ile ilgili asılsız söylentilerin de önüne geçilebilir. Tüm diğer çocuklar gibi sizin çocuğunuzun da alkol, uyuşturucu maddeler gibi konularda sosyal yaşamını nasıl düzenlemesi gerektiğiyle ilgili karar vermesi gerekir. Bu gibi seçimlerde epilepsi ile bunlar arasındaki ilişkiyi de göz önüne almalıdır.

KAYNAKLAR

http://www.turkepilepsi.org.tr/menu/46/epilepsi-ve-eriskinlik

Genel Bilgiler
EPİLEPSİ VE ÇOCUK

Çocuğunuzun nöbet geçirdiği sıradaki görünüşü sizin yoğun bir endişe ve kaygı durumuna girmenize neden olabilir, ancak çocuğunuzun sağlığı için sakin kalabilmek çok önemlidir, böylece doktorunuza ne olup bittiğini tam olarak tanımlayabilirsiniz.

DEVAMI
EPİLEPSİ VE KADIN

Dünya’da her 100 kişiden birini, Türkiye’de ise yaklaşık 750 bin kişinin hayatını olumsuz etkileyen epilepsi hastalığı, hormonlarla etkileşime bağlı olarak bu hastalığa sahip kadınlarda çoğu zaman cevapsız soru işaretlerine, eksik ya da yanlış uygulamalara neden olabilmektedir.

DEVAMI
EPİLEPSİ VE İLKYARDIM

Bir kişi yanınızda nöbet geçirdiğinde neler yapmalısınız?

DEVAMI