HEKİM GİRİŞİ

Geçmiş Etkinlikler


DENİZLİ’DE EPİLEPSİ FARKINDALIĞI

Denizli, Türkiye’de yaklaşık 800 bin kişinin hayatını olumsuz etkileyen epilepsi hakkında bir dizi farkındalık ve bilinçlendirme etkinliğine ev sahipliği yaptı. Türkiye’de ilk defa aile hekimlerine özel epilepsi farkındalığı toplantısının düzenlendi. Aile hekimlerinin bilimsel gelişmelerden haberdar etmeyi hedefleyen etkinliğin ardından bu defa epilepsi hastası ve yakınlarının hayatlarında değer yaratmak ve tüm merak edilenleri aydınlatmak amacıyla konunun önde gelen öğretim üyeleri tarafından hastalara özel bir bilgilendirme semineri yapıldı. Denizli İl Sağlık Müdürlüğü, Denizli Büyükşehir Belediyesi, Merkezefendi Belediyesi ve UCB Pharma’nın koşulsuz destekleriyle gerçekleştirilen toplantılara ilk gün yaklaşık 90 hekim, ikinci gün ise yaklaşık 100 hasta katıldı. Denizli Devlet Hastanesi’nde düzenlenen ve il genelinde epilepsiye yaklaşım hakkında farkındalık oluşturmayı hedefleyen toplantıların ardından hekimler, hasta ve hasta yakınlarının katılımıyla Denizli Epilepsi Hatıra Ormanı’na fidan dikimi gerçekleştirildi.

Nörolojik hastalıklar arasında en sık görülen epilepsi, ülkemizde yüzlerce bireyin hayatını olumsuz etkiliyor. Beyinde var olan elektriğin aşırı artması sonucu ortaya çıkan ve kişiden kişiye göre değişen nöbetlerle ilerleyen epilepsi hastalığı birçok ön yargıyı da beraberinde getiriyor.

Toplumdaki bu ön yargıları ortadan kaldırmak ve epilepsi hakkında farkındalık oluşturmak amacıyla birçok ilde gerçekleştirilen toplantılardan bir yenisi geçtiğimiz günlerde Denizli’de yapıldı. Epilepsi hastalarını ve yakınlarını bilinçlendirmek ve aile hekimlerini bilimsel gelişmelerden haberdar etmek amacıyla düzenlenen etkinlik yüzlerce kişinin katılımıyla büyük ilgi gördü.

Türkiye’de bir ilk! Aile hekimleri epilepsi bilgilendirme toplantısında bir araya geldi

Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilen aile hekimlerine yönelik epilepsi farkındalığı toplantısına yaklaşık 90 hekim katıldı. Epilepsi hakkında bilimsel gelişmeler hakkında aile hekimlerini bilgilendiren seminere hekimler, epilepsi hakkındaki sorularıyla büyük ilgi gösterdi. Ertesi günü epilepsi hasta ve yakınları için Prof. Dr. Ali Akyol, Prof. Dr. Göksemin Demir ve Doç. Dr. Akgün Ölmez Türker’in moderatörlüğünde düzenlenen etkinlikte ise yaklaşık 100 hasta, epilepsi hakkında bilgi aldı. Epilepsi nöbet türleri, güncel tedavi yöntemleri, epilepsili bireylerin sahip olduğu yasal haklar gibi çok sayıda merak edilen konunun masaya yatırıldığı etkinliğin ardından Denizli Epilepsi Hatıra Ormanı’na fidan dikimi gerçekleştirildi. Bu sayede doğada iz bırakan epilepsi hasta ve yakınları moral dolu bir gün geçirdi.

Epilepsi ve Ben Resim Sergisi Denizli’de!

Epilepsi farkındalığı için gerçekleştirilen bilgilendirme etkinlikleri aynı zamanda, Türk Epilepsi ile Savaş Derneği tarafından 11 yıldır Türkiye genelinde yapılan Epilepsi ve Ben Resim Yarışması’nın sergisine de ev sahipliği yaptı. Epilepsi hastası çocuklar için 6- 11 ve 12 -16 yaş kategorilerinde düzenlenen yarışmanın 2013 – 2017 yılları arasında kazanan resimlerinden oluşan sergi, epilepsi hastalarından büyük ilgi gördü.

Epilepsi hastalarının umudu olan projeye Stevie’den bronz ödül

Epilepsi İçin Bak Projesine bir ödül de Stevie’den geldi
Türk Epilepsi ile Savaş Derneği ve Türkiye Epilepsi Hasta ve Yakınları Derneği iş birliği ile UCB Pharma’nın koşulsuz katkılarıyla Dünya Epilepsi Günü kapsamında gerçekleştirilen sosyal sorumluluk projesi ‘’Epilepsi İçin Bak’’ ikinci ödülünü Stevie Ödülleri’nden aldı. Amerika’nın en prestijli organizasyonlarından kabul edilen ve farklı ülkelerden binlerce projenin değerlendirildiği ödül programı Stevie’de bronz ödülün sahibi olan ‘’Epilepsi İçin Bak’’ projesi, epilepsi hastalığına dikkat çekerek yaklaşık 800 bin hastanın sesi oldu.

Epilepsi İçin Bak projesi, epilepsi hakkında toplumda süregelen yanlış yönlendirmeler ve eksik bilgiler nedeniyle oluşan ön yargıları ortadan kaldırmak ve kamuoyunda farkındalık oluşturmak amacıyla Dünya Epilepsi Günü kapsamında, UCB Pharma’nın koşulsuz katkılarıyla, Türk Epilepsi ile Savaş Derneği ve Türkiye Epilepsi Hasta ve Yakınları Derneği iş birliği ile hayata geçirildi.

Amerika’nın en prestijli organizasyonlarından olan ve dünya çapında başarılı projelerin değerlendirildiği Stevie Ödülleri’nden bronz ödülün sahibi olan ‘’Epilepsi İçin Bak’’ projesi kamuoyu genelinde geniş kitlelere ulaşarak ses getirdi. Sosyal medyada da büyük yankı uyandıran farkındalık projesi topluma mal olmuş birçok ünlü ismin de gönüllü desteğini aldı.

Yaklaşık 800 bin epilepsi hastası için mor gözlükler takıldı

Bakış açısını değiştirmek ve epilepsiye dikkat çekmek için ‘’mor gözlük’’ ikonu üzerinden #DünyaEpilepsiGünü, #EpilepsiİçinBak hashtagleriyle Facebook, Istagram ve Twitter üzerinden gerçekleştirilen çalışmalar ile yaklaşık potansiyel 11 milyon kişiye ulaşıldı. Toplum tarafından takip edilen ünlü isimler sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarla epilepsi için bak dedi ve projenin gönüllü destekçisi oldu.

Epilepsi İçin Bak” Kampanyası Basın Toplantısı

Türk Epilepsi ile Savaş Derneği tarafından UCB Pharma’nın koşulsuz desteğiyle her 100 kişiden birinde görülen epilepsi hastalığı hakkında toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla ‘’Epilepsi için Bak’’ isimli kampanya hayata geçirildi.
Dünya Epilepsi Günü öncesinde gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Türk Epilepsi ile Savaş Derneği Başkanı, İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp. Fak. Nöroloji A.D. Prof. Dr. S. Naz Yeni, epilepsi alanında Türkiye’de ilk kez yapılan hastalık yükü çalışmasına ve “Epilepsi İçin Bak” projesine değindi. “Epilepsi İçin Bak” projesi ile kamuoyunun dikkatini epilepsi hastalığına çekmek istediklerini söyleyen Prof. Dr. Yeni, “Bu yıl ‘Epilepsi İçin Bak’ kampanyamızla epilepsinin herhangi bir kronik hastalıktan farkı olmadığına vurgu yapıyoruz” dedi. Kampanyanın epilepsinin global rengi mor ve bakış açısını değiştirmeyi temsil eden gözlük ikonuyla birleştirildiğini anlatan Prof. Dr. Yeni, “Kampanya kapsamında İstanbul başta olmak üzere Ankara, İzmir ve Şanlıurfa gibi illerdeki alışveriş merkezlerinde bilinçlendirme stantları açıyor ve bilgilendirici broşürler ve mor gözlüklerimizi dağıtarak hastalığa dikkat çekiyoruz” diye konuştu.

Epilepsi Sempozyumu

13 Şubat Dünya Epilepsi Günü’nde Türkiye Epilepsi Hasta ve Yakınları Derneği tarafından Ataköy Müşfik Kenter Tiyatrosu’nda gerçekleşen sempozyumda hukuktan psikolojiye epilepsiyle ilgili tüm konular konuşuldu.

AVM Stand Etkinliği

11-13 Şubat tarihlerinde İstanbul, İzmir, Şanlıurfa ve Ankara’daki AVM’lerdeki stantlarımıza uğrayan ziyaretçilerimizi epilepsi hakkında bilgilendirdik.

Epilepsi ile Yaşam Semineri

“Epilepsi İle Yaşam Semineri’ne davetlisiniz!
İş hayatından spora, epilepsili bireylere ilk yardımdan ebeveyn olarak yapılması gerekenlere kadar epilepsinin hayata etkileri konusunda Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden Psikolog Sevin Ayan’ın değerli fikirlerini paylaşacağı seminerimiz ücretsiz ve herkese açıktır.”

Yer : Beylikdüzü Sağlık İşleri Müdürlüğü
Tarih – Saat : 26.11.16 / 14:00

Epilepsi ile Yaşam Semineri

“”Epilepsi İle Yaşam Semineri’ne davetlisiniz!
İş hayatından spora, epilepsili bireylere ilk yardımdan ebeveyn olarak yapılması gerekenlere kadar epilepsinin hayata etkileri konusunda Nörolog Prof. Dr. Ebru Altındağ ve İstanbul Barosu Sağlık Kurulu Yönetimi Üyesi Avukat Çağrı Şükrü Uluslu’nun değerli fikirlerini paylaşacağı seminerimiz ücretsiz ve herkese açıktır.”

Yer : Kozyatağı Kültür Merkezi
Tarih – Saat : 26.11.16 / 14:00

Epilepsi Farkındalığı İçin Doğada İz Bırakacaklar

Epilepsi, dünyada en sık karşılaşılan nörolojik hastalıklar arasında yer alıyor. Türkiye’de yaklaşık 800 bin kişiyi etkileyen epilepsinin neden olduğu en büyük sorunların arasında ise hastalıkla ilgili toplumsal önyargılar yer alıyor. Ülke genelinde epilepsi farkındalığına destek olmak için gerçekleştirilen etkinliklere bir yenisini daha ekleyen Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı, Belçika kökenli biyoteknoloji şirketi olan UCB Pharma’nın koşulsuz katkılarıyla “Epilepsi Farkındalığı Hatıra Ormanı”nı hayata geçirecek.

Etkinlikiler
EPİLEPSİ VE ÇOCUK

Çocuğunuzun nöbet geçirdiği sıradaki görünüşü sizin yoğun bir endişe ve kaygı durumuna girmenize neden olabilir, ancak çocuğunuzun sağlığı için sakin kalabilmek çok önemlidir, böylece doktorunuza ne olup bittiğini tam olarak tanımlayabilirsiniz.

DEVAMI
EPİLEPSİ VE KADIN

Dünya’da her 100 kişiden birini, Türkiye’de ise yaklaşık 750 bin kişinin hayatını olumsuz etkileyen epilepsi hastalığı, hormonlarla etkileşime bağlı olarak bu hastalığa sahip kadınlarda çoğu zaman cevapsız soru işaretlerine, eksik ya da yanlış uygulamalara neden olabilmektedir.

DEVAMI
EPİLEPSİ VE İLKYARDIM

Bir kişi yanınızda nöbet geçirdiğinde neler yapmalısınız?

DEVAMI