#EpilepsiİçinBak - Mor Gözlük farkındalık kampanyası

mor gözlük, epilepsi mor gözlük

Beyinde var olan elektriğin aşırı artması sonucu ortaya çıkan epilepsi, dünya genelinde en sık görülen nörolojik hastalık olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye’de bugün yaklaşık 1 milyon epilepsili birey yaşıyor. Doğru tedaviyle çoğu hastada nöbetler kontrol altına alınabilirken, epilepsi hakkındaki ön yargılar ise hastaların hayatını zorlaştırıyor.

Neden Mor Gözlük?

Türk Epilepsi İle Savaş Derneği tarafından 8 Şubat 2021’de 5’incisi düzenlenen “Epilepsi İçin Bak” kampanyası, epilepsinin global rengi mor ile bakış açısı değişikliğini temsil eden gözlüğü birleştiriyor. Artık kampanya ile özdeşleşen bu Mor Gözlük ikonu ile, toplumun herkes gibi bir parçası olan epilepsili bireylerin ve yakınlarının yaşadıkları zorluklara dikkat çekiliyor. Kampanyaya destek olmak çok kolay; https://epilepsiicinbak.com/morgozluk linkinde yer alan filtreli selfie uygulamasıyla fotoğraf çekip #EpilepsiİcinBak, #DünyaEpilepsiGünü ve #NeAlakasıVar hashtag’leri ile paylaşım yaparak binlerce epilepsili bireyin sesi olmak mümkün! Mor Gözlük uygulamamızı incelemek için tıklayınız.

Mor Gözlük farkındalık kampanyasına sen de katıl

Onay Kodu: TR-N-DA-EPI-2000023

EPİLEPSİ VE ÇOCUK

Çocuğunuzun nöbet geçirdiği sıradaki görünüşü sizin yoğun bir endişe ve kaygı durumuna girmenize neden olabilir, ancak çocuğunuzun sağlığı için sakin kalabilmek çok önemlidir, böylece doktorunuza ne olup bittiğini tam olarak tanımlayabilirsiniz.

DEVAMI
EPİLEPSİ VE KADIN

Dünya’da her 100 kişiden birini, Türkiye’de ise yaklaşık 750 bin kişinin hayatını olumsuz etkileyen epilepsi hastalığı, hormonlarla etkileşime bağlı olarak bu hastalığa sahip kadınlarda çoğu zaman cevapsız soru işaretlerine, eksik ya da yanlış uygulamalara neden olabilmektedir.

DEVAMI