HEKİM GİRİŞİ

Epilepsi hakkında her şey!

Epilepsi Nöbeti Geçiren Hastaya Nasıl Yardım Edebileceğini Öğrenmek, Yaşam Kurtarıcı Olabilir
Epilepsi Tedavisi Olan bir Hastalıktır. Tedavi ile Nöbet Sayısı Azalır, Hatta Hastaların Nöbetlerinden Tamamen Kurtulabilir.
Epilepsi Nöroloji Uzmanları Tarafından Tedavi Edilir
Epilepsi Kesinlikle Bulaşıcı ya da Cinli Perili bir Hastalık Değildir. Nöbetlerle Seyreden Bir Hastalıktır ve Yüzlerce Çeşit Nöbet Vardır.
Epilepsi bebeklikten itibaren her yaşta görülebilir. Herkesin başına gelebilir
Epilepsi beyinde var olan elektriğin aşırı artması ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.
EPİLEPSİYİ
TANIYALIM
EPİLEPSİ
VE BEN
SIKÇA SORULAN
SORULAR
GENEL
BİLGİLER
ETKİNLİKLER
VİDEOLAR
EPİLEPSİ VE ÇOCUK

Çocuğunuzun nöbet geçirdiği sıradaki görünüşü sizin yoğun bir endişe ve kaygı durumuna girmenize neden olabilir, ancak çocuğunuzun sağlığı için sakin kalabilmek çok önemlidir, böylece doktorunuza ne olup bittiğini tam olarak tanımlayabilirsiniz.

DEVAMI
EPİLEPSİ VE KADIN

Dünya’da her 100 kişiden birini, Türkiye’de ise yaklaşık 750 bin kişinin hayatını olumsuz etkileyen epilepsi hastalığı, hormonlarla etkileşime bağlı olarak bu hastalığa sahip kadınlarda çoğu zaman cevapsız soru işaretlerine, eksik ya da yanlış uygulamalara neden olabilmektedir.

DEVAMI
EPİLEPSİ VE İLKYARDIM

Bir kişi yanınızda nöbet geçirdiğinde neler yapmalısınız?

DEVAMI
NASIL YARDIMCI OLURUM?

Davranış sorunlarının epilepsiyle doğrudan ilişkili olması oldukça nadir bir durum olup, epilepsiye özel bir kişilik olduğu sadece bir söylenceden ibarettir.

DEVAMI
EPİLEPSİ VE HUKUK

Halk arasında Sara adıyla bilinen epilepsi hastalığı toplum genelinde sebep olduğu ön yargılardan dolayı çoğu zaman hasta tarafından saklanan ya da varlığından utanıldığı için sosyal hayatı önemli boyutlarda etkileyen bir hastalıktır.

DEVAMI
EBEVEYN KILAVUZU

Anne ve Babalar için Rehber

DEVAMI
EPİLEPSİ VE SEYAHAT

Sanılanın aksine epilepsi hastalarının seyahat etmesinde bir engel olmamakla birlikte seyahat planlaması yapılırken dikkatli olunması gerektiği unutulmamalıdır. Seyahat planlaması yaparken önemli olan her hastanın kendi hastalık koşullarına uygun bir düzenleme yapmasıdır. Hava Yolu ile Seyahat Hava yolu ile seyahatler genellikle...

DEVAMI
EPİLEPSİ VE ERİŞKİNLİK

Tüm ergenler kimlik sorunu yaşar ve bu konuda yardıma ihtiyaç duyar. Ancak epilepsili gençlerin bu durumu kullanarak sorunlarından ve hoşnutsuzluklardan kurtulmaya çalışmaları sık rastlanan bir durumdur. İlaçlarını aşırı miktarda alarak isyan etmek gibi tepkilerle sık karşılaşılabilir. Bu gibi durumlar endişe...

DEVAMI
EPİLEPSİ VE İŞ HAYATI

Yapılan bir çalışmada, çalışabilir durumda olup da işsiz olan sağlıklı nüfus oranı % 19 iken, epilepsi ile yaşayan işsiz bireylerin…

DEVAMI
EPİLEPSİ VE EVLİLİK

Evlilikte epilepsi bir sorun teşkil etmez. Epilepsisi olan kişi evlenebilir, çocuk sahibi olabilir. Evlenmeyi planladığınız kişiye hastalığınızı mutlaka söyleyiniz, onun…

DEVAMI